Collectible Ancient Greek Coins

Showing 261     Search within results:
Alexander The Great Rare Xf Ancient Silver Tetradrachm Coin Arados Herakles Zeus24k Gold Alexander The Great Ancient Coin (336-280 Bc)Apollo.&.femme Fatale. Ancient Greek Gold Coin.lesbos.mytilene.1/6 Stater.hecteAthena. Ionia.phokaia. Ancient Greek Gold Coin.1/6 Stater.hecte ElectrumAttica, Athens New Style Athena Tetradrachma 138/7 Bc - Ancient Rare Greek CoinApollo.&.femme . Ancient Greek Gold Coin.lesbos.mytilene.1/6 Stater.hecteMacedonia, Philip Iii 323-317 Bc Ar Tetradrachm 17.13g Fine Style, Ngc Choice VfBeauty Of Phokaia. Rare Ancient Greek Gold Coin.1/6 Stater.hecte Electrum.ioniaHorned Male.& Dionysos Lesbos.ancient Greek Gold Coin.1/6 Stater.hecte ElectrumNymph. Ionia. Phokaia. Rare. Ancient Greek Gold Coin.1/6 Stater.hecte ElectrumAthena. Ionia. Phokaia. Ancient Greek Gold Coin.1/6 Stater.hecte Electrum RareGoddess Artemis .ionia Phokaia.ancient Greek Gold Coin.1/6 Stater.hecte ElectrumMaccabee Lot Of 58 Assorted Paleo-hebrew Inscriptions, Biblical/judeanMacedon Under Rome Bc167-148 Ar Tetradrachm Silver Coin Ngc Vf Strike 5/5 Gem!Thessalian League Zeus / Athena Itonia Ancient Greek Silver Stater Coin 150bc138-129 Bc Antiochus Vii Ancient Greek Silver Tetradrachm Ngc Money Of The BibleBiblical/judean Lot Of 48 Various Bronzes, Maccabees, Herods, Procurators, Etc.Sicily, Gela 420-405 B.c Ae Tetras -reverse River God- Ngc AuKingdom Of Macedon, Alexander Iii 336-323 Bc Ar Tetradrachm ~ Ngc Ch Vf 4/3Seleucid Kingdom Antiochus Vii 138-129 Ebc Ar TetradrachmSicinius & Coponius With Pompeius.versus.caesar.hercules Club And Lion's SkinSliver Tyre ShekelAlexander The Great Silver Tetradrachm-ancient Greek CoinYhd Persian Period Yehud Falcon Head Right. Judaea 375-333bc Ar Judea SilverBaktria Indo Greek Amyntas Circa 95-90 B.c Ae 8.4g Zeus-mithra /athena Kingdom Of Macedon, Alexander Iii 336-323 Bc Ar Tetradrachm 16.35g ~ Ngc Xf 4/1Lot (2) Parthian Kingdom Ancient Silver Ar Drachm Pacorus Ad 78-120 Ngc ChoiceauLot (2) Parthian Kingdom Ancient Silver Ar Drachm Pacorus Ad 78-120 Ngc Au CoinThessaly, Tricca Circa 440-400 Bc Ar Hemidrachm 2.8g ~ Ngc Vf 5/4Biblical/judean Lot Of 28 Agrippa I, Procurators, Jw, 2 Pilates Biblical/judean525-463 Bc Thrace, Thasos Satyr Ancient Greek Silver Diobol Ngc Vf 5/5 3/5Philip Ii, Macedonia Ar Tetradrachm 359-336 BcEukratides Heleted Bust Right Tetradrachm 16.3gBiblical/judean Starter Set Of 18 Coins With Pontius PilateGreek Seleucids Demetrius I Silver Drachm Coin - Rev. Cornucopia 18mm Dia & 4.2gPergamon Mysia Silver Tetradrachm____serpents___cult Of Bacchus____lucius Antony029. Greek Silver Coin. Alexander Iii. Ar Tet. HeraklesZeugitana / Carthage - Ae20, Tanit / Horse HeadMithradates Ii Of Parthia Silver Drachm___god Manifest___represented By SullaThasos 510 - 490 Bc. Ar Stater. Greek Seleucids Antiochus Ix Silver Drachm Coin - Rev. Nike - 17mm Dia. & 3.7g*hhc* Lot Of 23 Unattributed Judean Ae Prutah, Hasmonean-herodianParthian Kingdom Ancient Silver Ar Drachm Pacorus Ad 78 - 120 Ngc Ms UncirculateRoman Empire Trajan Ae As Ch Vf 5/5 4/5. Seleukid Kings. Demetrios Ii. Second Reign, 129-125 Bc-greek Coin*hhc* Islands Off Caria, Rhodos. Rhodes. Ca. 250-229 Bc. Ar Hemidrachm, Rose BudPaleo Hebrew Letters Lot Of 20 Ancient Maccabean Coins Script 10 CommandmentsPtolemy X Silver Tetradrachm 105-104 B.c.Alexander The Great Greek Gold Coin Av Stater-abydus 323-317 Bc Icg Au50Achamenid Empire, Ar Siglos, Time Of Xerxes I-darius Ii, C. 485-420 BcParthian Kingdom Ancient Silver Ar Drachm Vologases Iv Ad 147-191 Ngc Ms UncircuAncient Greek Coins, Kingdom Of Macedon, Alexander Iii, The Great. 17gm,26mmKings Of Sophene. Arsames Ii. Circa 230 Bc. Æ 16mm, 3.98 G, Very Rare!Julia Mamaea Roman Silver Denarius Au.Ancient Baktria Greek Lot Of 3 Silver Coins , Kings Of Parthia Pakoros Rare Parthian Kingdom , Pakoros Ii Circa Ad 78-105 , Ar Drachm , Mint Of EkbatanaUnknown Ancient Greek Ae18Herod I Superbv Anchor, Cornucopias & Caduceus Hendin 1188, Biblical/judeanJewish War Year 2, Bold 'masada Type' Hendin 1360, Biblical/judeanGreek Synnada - Ae 26 N/l Seaby*hhc* Parion, Mysia. 350-300 Bc. Ar Hemidrachm. Gorgoneion Facing / Bull, NiceVf Paleo Hebrew Letters Lot Of 10 Ancient Maccabean Coins Script 10 CommandmentsA Lot Of 6 Pieces : Indo-skythian Kings Azes 35 Bc-5ad Ar Drachms Mix Rare TypesAlexander The Great Tetradrachm Large Flan Coin-ancient Greek CoinSeleukid Kings Cleopatra Thea & Antiochos Viii Epiphanes -ancient Greek Coin*hhc* Aiolis, Kyme, Silver Hemiobol, 480-450 Bc, Eagle / Mill-sail Pattern, NicePanticapaeum: An#111 C310 Bc Bearded Satyr / Griffin, TetrachalkonHimera Sicily Bronze Ae Hemilitron__nymph Himera___hamilcar / Carthage Vs GreeceVf Paleo Hebrew Letters Lot Of 10 Ancient Maccabean Coins Script 10 Commandments025. Greek Silver Coin. Parion. Hemidrachm. Gorgon. Vf