Showing 1,256     Search within results:
Shekel Of Tyre * Exceptional Almost Uncirculated 13.67g Silver Shekel Pcgs Shekel Of Tyre Thirty Pieces Of Silver 20bc-55ad 11. Roman Empire, Ar Denarius Of Augustus (27 Bc - Ad 14), 3,9 G; 20,5mm1. Kingdom Of Macedon, Philip Ii (359-336) Av Twelfth Stater, Ancient Greek CoinClaudius Ae Sestertius/ Spes. Roma 41-54 AdScarce Denarius Ulpia Marciana..rare.- 3,06 Gr.- 15,6 Mm.6. Ar Tetradrachm Attica Athens (465-454 Bc), Ancient Greek Coin8. Ar Half Shekel, Judea, Jerusalem, Jewish War (66-70 A.d.) - 6,7g; 19,5 MmSolidus Gold Justinian I, 527-565.Ngc Graded Gold Western Roman Empire Valentinian A.d. 364-375av Solidus 3.31 GNgc Graded Gold Byzantine Empire Heraclius A.d. 610-641 Vf Av Solidus 4.40 GrAncient Greek Silver Coin Tetradrachm Alexander The Great 336-323 Bc Ar17.1g 25mKushan Gold Coin Of Budha 1.86 Gram2. El 1/6 Stater, Kyzikos Mysia (478-424 B.c.), Ancient Greek CoinNoblespirit No Reserve {3970} Attica Athens Owl 393-294 B.c. Tetradrachm Vf NgcAlexander The Great Ancient Greek Silver Tetradrachm Coin M.j. Price #3283 TyreVikings Series Coins W/ Holders And Coa No Reserve Only 1999 ProducedGreece Isl Of Aegina C525-480 Bc Ar Stater Obv Turtle Rv Lncuse Punch Ngc Vg** Rare Galba Sestertius 68-69ad**Lot (20) Ancient Hadrian Macedon Philip Iii Drachm 69-70 Ad Denarius Greek RomanCa. 54-68 Ad Nero And Agrippina Silver Denarius Coin Elephants Reverse3. Ancient Attica, Athens, Ar Tetradrachm - 16,6 G; 25,7 MmAlexander The Great. Silver Tetradrachm.outstanding Vivid Blue Tone. Greek CoinIslamic Gold Ancient CoinCaligula (37-41). Denarius. Rome.Ec Augustus, 27 Bc.- Ad. 14. Ar Tetradrachm Ancient Greek Silver Coin Tetradrachm Helios Thasos 148 Bc Ar16.3gr 29.5mm2. Ancient Attica, Athens (454-404 B.c.) Ar Tetradrachm - 16,6 G; 26,4 MmRare Republican Silver Denarius Serratus Of C. Mamilius C.f. Limetanus, 82 Bc EfCa. 211 Bc Ancient Roman Republic Jupiter/victory Silver Victoriatus Ngc XfCaligula - As, Vesta, Rare - Caligula - Asse, Vesta, ScarceCa.500-480 Bc Neapolis Greek Silver Stater Coin Rare Lepidus Roman Colony Cabellio Gaul Ar Obol - Triumvir W. Octavian & Antony Ca. 36-37 Ad Tiberius Lugdunum Silver Denarius Coin Pileus Livia Pax ReverseAncient Greece. Thrace Tetradrachm Weight:17.9g Dia:32mm 4** Rare Nero Brass Sestertius Showing The Temple Of Janus, 54-68ad** Volteia 3 Silver Denarius___roman Republic___bacchus___ceres In Biga Of Snakes10. Roman Empire, Ar Denarius Of Emp. Galba (68 A.d.) - 3,3g; 18,8 MmCaecilia 43 Silver Denarius___roman Republic___struck For Sulla___elephantLot Of 1kg Uncleaned Mostly Roman Bronze CoinsAgn - Roman Empire - Tiberius (14-37 Ad) - Extremely Rare Ar Denarius – 30 AdCa.449-413 Bc Attica Athens Greek Silver Tetradrachm Coin Owl ReverseHunnic Tribes, Hephthalites. Sahi Tigin. Circa Ad 710-720. Ar Drachm.Seleucid Kingdom Philip I C 95-75 Bc Ar Tetradrachm Posthumous C 69-57 Bc Ngc VfRepublic Silver Victoriatus Saturn, Victory Thunderbolt, Ex. Rbw, Crawford 95/1aVery Rare Imperatorial Denarius Of Gnaeus Pompey Junior, Corduba 46-45 Bc. Rare!Stunning Silver Didrachm Of Rhodos, Caria: Helios / Rose. 387-304 Bc. Vf+ Rare!Nero Roman Coin 54 - 68 AdAchaean League Messene Ca. 175-168 Bc. Silver Hemidrachm Ngc Choice Vf StarLot Of 8 Roman Silver DenariusJulius Caesar. 49-48 Bc. Ar DenariusElymais Kamnaskires-orodes Early-mid 2nd Cent Ad Tetradrachm Van'thaaff12.1-1-1a28. "fourree" Silvered Denarius Of Pertinax 193 Ad, Roman Empire Coin13. Alexander Iii The Great (336-323bc), Ar Tetradrachm, Ancient Greek Coin5. Ar Stater Andros (525-500 B.c.), Ancient Greek CoinAd 138-161 Ngc Ch Xf Antoninus Pius Roman Silver Ar Denarius, Choice Extra FineNoblespirit No Reserve {mgc} Fantastic Usa & Roman Empire Coins SlabbedNerva Ancient Roman Silver Denarius Ngc Certified Choice Fine 3.4gLot Of 80 Pcs Ancient Roman Bronze Coins Very Interested Hacksilber Fragment, Pre-coinage, 8 Gerah, Nice Example 3.98 Grams*loracwin* Very Nice Lot Of 40 Roman Coins.9. King Of Thrace Lysimachos (323-281bc), Ar Tetradrachm, Ancient Greek Coin16. Thrace, Island Thassos, Ar Tetradrachm, Ancient Greek Coin22. Ar Half Stater Kingdom Of Lydia, Kroisos (560–546b.c.), Ancient Greek CoinSicily Syracuse Hieron Ii 275-215 Bc Æ 27mm Ngc Choice VfThracian Chersonesus 4th Century Bc Ar Hemidrachm Obv Lion Forepart Ngc AuStraordinary Auction Starting 1 $ Lucania Metaponto Stater Rare Silver CoinJudaea Procurators. Pontius Pilate 26-36 Ce. Æ Prutah Dated Ry 17 (ad 30) Coin.Kings Of Macedon Alexander Iii 'the Great' 336-323 Bc. Ar Tetradrachm7.kingdom Of Macedon, Philip Ii (359-336 Bc) Ar Tetradrachm, Ancient Greek Coin