Collectible Italian and Vatican Coins

Showing 107     Search within results:
1927 R Year Vi Silver Kingdom Of Italy 20 Lire Coin - Xf / Au ConditionItaly Tuscany Silver Fiorino 1830San Marino 1898r 5 Lire Silver Ngc Slabbed Ms-611795 Italy Genoa 4 Lire Ngc Ms62 - Rare ConditionNgc-ms63 1863m Italy 20c Silver Bu Only One FinerItalian Somaliland 1912r 1/2 Rupia Silver VfNgc-ms65 1908r Italy 20c Gem Bu The Finest OneItalian Somaliland 1923r 4 Bese Vf1969 Franklin Mint Numismatic Italiana Republic Of Tunisia 10 Coin Silver Proof Italian Somaliland 1910r 1/4 Rupia Silver Vf-xfItaly (kingdom) 10 Lire 1926r - Silver - Vittorio Emanuele Iii - *fert* - Vf+ #Italy Naples & Sicily 1859 - 10 Tornesi Coin ( Lot 27 )Italian Somaliland 1924r 2 Bese VfItalian Somaliland 1913r 1/2 Rupia Silver VfItaly 5 Lira 1879r Ngc Au 531798 P//a P Italy 20 Grana Ngc Ms-64 (naples & Sicily)Italian Somaliland 1909r 2 Bese VfItaly Encased Postage Stamp 5 Centisimi Nd(1922) Pilules Pink Scarce!Italian Somaliland 1920r 4 Bese F-vfItalian Somaliland 1913r 2 Bese VfItaly Encased Postage Stamp 10 Centisimi Nd(1922) Pirelli Milano Scarce!Italian Somaliland 1909r 1 Besa VfItalian Somaliland 1921r 2 Bese Vf1879 R - 5 Lire Umberto 1 Italian Silver CoinItaly Naples & Silicy 1843 - 2 Tornesi Coin ( Lot 29 )Italy (kingdom) 2 Lire 1910 R - Silver - Vittorio Emanuele Iii. - Vf #1908 Italy - 2 Lire - Vittorio Emanuele Iii .835 Silver Coin Km# 46Italy (kingdom) 1 Lira 1905 R - Silver - Vittorio Emanuele Iii. #Italy 1927r 10 Lire Silver Au-uncItaly 2 Lira 1895 (silver Coin) #645Italy 1911r 2 Lire 50 Years Kingdom Silver F-vfVatican 1965 Mint Set With Silver 500 Lire2013 Sede Vacante Gold CoinItaly Naples & Silicy 1859 - 120 Grana Coin ( Lot 28 )Italy (kingdom) 2 Lire 1906 R - Silver - Vittorio Emanuele Iii. - Vf #Italy 1870m Xf 5 Lire Id#hh461Italian Somaliland 1921r 1 Besa Vf1960 R Italy 500 Lire Km# 98 .835 Silver Coin Nice DetailItaly Lira 1913 (silver Coin) #647Italy Tuscany Francescone 1770 Very Fine +2013 Vatican 2 Euro Commemorative Coin Sede Vacante Bu Monete Muenzen UncItaly (kingdom) 2 Lire 1927 R - Nickel - Vittorio Emanuele Iii. - Vf- #Italy 2 Lire 1928 - Brass - Vittorio Emanuele Iii. - Fiera Di Milano - Vf+ #Vatican 500 Lire 1958 - Silver - Sede Vacante - Aunc #Vatican 500 Lire 1978 - Silver - 1st 1978 Issue - Aunc #Vatican 500 Lire 1978 - Silver - Second 1978 Issue - Aunc #Italy (kingdom) 2 Centesimi 1908 R - Bronze - Vittorio Emanuele Iii. - Vf #Elf Vatican Papal States Bologna Quattrino 1779 9/8 Pope Pius Vi Unlisted 1836 10 Grana. Naples & Sicily Italian State. 1836 Silver. C 150 AVatican City 1932 Au 10 Lire Id#hh394Italy (kingdom) 2 Centesimi 1910 R - Bronze - Vittorio Emanuele Iii. - Xf #Italian States - Naples & Sicily * 1791 Papm* 120 Grana * Pcgs * Vf 35Italy - Naples & Sicily * 1810 * 12 Carlini * Ngc * Xf 402 Lire 1811 Milano Napoleone Bonaparte Argento Spl/fdc Napoleon Italy Coin Au 58Italy 20 Centesimi 1906 - Vittorio Emanuele Iii. - Milan Exposition - Vf #Vatican 1966-71 Coin Set With Silver 1967 500 LirePapal States Silver 2 Lire 1867 Ex SuperiorItaly Silver 500 Lire NdKing Umberto Re D'italia~eritrea Tallero~5 Lire Coin~very Rare1989 Italy  silver "columbus - Discovery Of America" 2 Coin Commem. Set!1867-r Papal States Year Xxi 1/2 Soldo Pcgs Ms62 Bn1960 Italy Silver 500 Lire - Larger High Quality Coin - Very Nice LookLot, Italy - 20 Centesimi 1909-1921 (20 Coins)Italy 5 Lira 1927 (silver Coin) #6491987-r Italy Silver 500 Lire * Graded Ms68 By Pcgs *1852 B 5 Baiocchi Vatican Coin2013 Vatican ‚1877 Italy 5 Silver Lira Victorio Emanuele Circulated 24.8 Grams No Reserve!!1979 200 Lire Italian Coin 14k Pendant2013 Vatican ‚