Collectible South American Coins

Showing 105     Search within results:
1871, Colombia (estados Unidos). Beautiful Gold 2 Pesos Coin. Medellin Mint!1838, Colombia, Republic Of Nueva Granada. Large Gold 16 Pesos Coin. 26.85gm!Spanish Colonial Colombia 1811 P Jf Gold 8 Escudos *au-58* Super Nice!!! Luster1821, Colombia (republic). Large Silver 8 Reales Coin. Better Date!Moruzzi - Chile Republica Un Peso 1819 Santiago Plata Mbb / Vf+ / Mbc+ (r)Genuine Silver Spanish 8-reales Treasure Cob Coin From Shipwreck Consolation 1847, Colombia, Republic Of Nueva Granada. Large Silver 10 Reales Coin. R!Silver Cob Holed Unknown Origin Bolivia? 1600-1700's Low Start Price $0.01l@@k(an) Peru 8 Reales 1811 SilverMoruzzi - Ecuador Republica 4 Reales 1862 Quito Plata Bb / Vf / Mbc (r)Moruzzi - Argentina Republica Un Peso 1882 Mbb / Vf+ / Mbc+Genuine 1737 Spanish 1-reales Treasure Cob Coin Dolphin Pendant (not Aocha)(an) Chile Peso 1854 SilverMoruzzi - Perù Fernando Vi 1746-1759 8 Reales 1758 Lima Plata Qbb / Vf- / Mbc-1838 South Peru 8 Reales Km# 170.4 27gr .903 Silver VolcanoChile Republic 1919 Centavo Ngc Ms-67 Bn (highest Graded!)1925 Columbia Ms65 Ngc Gold Medellin 5 Cinco PesosMoruzzi - Uruguay Republica Oriental Del Uruguay Un Peso 1893 Plata Fdc / UncSilver Cob Unknown Origin Bolivia? 1600-1700's Low Start $.01 Read DescriptionChile Republic 1866-so 1/2 Medio Decimo Pcgs Secure Plus Ms-64 - Highest Graded!Moruzzi - Brasil / Brazil Joao 960 Reis 1816 Bahia Plata Spl / Ef / Ebc (r)1894 Silver Guatemala Peso Counterstamped 1888 T.f. Peru Sol Coin - About Unc.Peru 8 Reales, 1805Moruzzi - Colombia Republica 50 Centavos 1874 Bogotà Plata Qspl / Ef- / Ebc-(an) Peru-guatemala 1/2 Real 1894 Counterstamp Above Sol 1873 Silver1817 & 1818 Venezuela Caracas 1/4 Real (lot Of 2 Coins)Bolivia 1574-1622 8 Reales From Sao' Jose Shipwreck Ngc Shipwreck Effect Grade 3Moruzzi - Argentina La Rioja 50 Centavos 1849 Rb Plata Bb / Vf / Mbc1825 Argentina Sunface 2 Soles Nice F/vf TonedMoruzzi - Bolivia Republica 1/2 Sol 1829 Plata Qfdc / Unc- / Fdc-1808-pts Pj Ngc Ms62 Bolivia 8 Reales "carolus Iiii"Peru 1794 I J Carol Llll 8 Reales Silver Coin Vf+ High Grade!!!1835, 1836, 1838, 1839 Ecuador 2 Reales (lot Of 4 Coins)Brazil New Usured Comemorative Silver Coin 2015 Olympic Games Cycling / Toucan 1817 Venezuela Caracas 1/4 Real1830, Colombia (republic). Beautiful Silver 1 Real Coin. Vf+1776 Colombia 1 Real Nr Jj Silver Coin1848 Ecuador 2 Reales AuMoruzzi - Perù Republica 5 Pesetas 1880 Lima Plata Bb / Vf / MbcMoruzzi - Argentina Republica 10 Centavos - 20 Centavos - 50 Centavos Plata1919 Venezuela 5 Bolivares 90% Silver Coin, 0.7234oz C2362Holed 1814 Limae Peru 4 Reales With Fantasy Counterstamp, Silver Coin1799-pts Pp Ngc Au53 Bolivia 8 RealesMoruzzi - Colombia Pre - Republica Reales 8 Monetazione Provinciale 1821 BogotàChile 1927 5 Pesos Silver Coin Km# 173Moruzzi - Brasil / Brazil Pedro Ii 2000 Reis 1863 Plata Mbb / Vf+ / Mbc+1841 Ecuador 4 Reales Fine1847 Ecuador 2 Reales Vf(an) Colombia Peso 1956 Unc SilverMoruzzi - Bolivia Republica Boliviana 8 Soles 1860 Potosì Mbb / Vf+ / Mbc+1808-lima Jp Ngc Au58 Peru 8 Reales Charles Iiii8 Reales Carolus Iii Silver Crown 1786 Dei Gratia Chile Colonial Pillar DollarBrazil 1756-b Kg.jose I 6400 Reis Gold Coin Very Scarce Nice Xf-vf.Brazil Silver Coin 960 Reis 1820 Bahia Mint Over Guatemala 8r Ng M Km#326.2 AuBrazil 1809 Issue 20 Reis C/s On 1787-10 Reis Copper Nice Sharp Brown Xf1818-pts Pj Ngc Au58 Bolivia 8 RealesBrazil 1818-r King Joannes Vi 40 Reis Rio Mint Nice Coin Brown Xf+auBrazil New 1 Real Complete Set Coins Unc 2015 - Rio 2016 Olympic Games On Bliste1 Peso 1877 Chile Ag Vf/xf1824 Pts Bolivia .7797 Ounce Silver Eight Real CoinColombia Santa Maria 1/4 Real 1820Brazil New Usured Comemorative Silver Coin 2015 Olympic Games Beach Volley/musicMoruzzi - Perù Republica Sol 1895 Lima Plata Fdc / AuMoruzzi - Ecuador Republica Decimo 1893 Lima Plata Qfdc / Au- / Fdc-Brazil New Usured Comemorative Silver Coin 2015 Olympic Games Rowing/flora1855 Ecuador 4 Reales Vf Details1974 Barbados Ten Dollars .925 Sterling Silver Proof CoinMoruzzi - Perù Republica 2 Reales 1846 Lima Plata Mb / Bb - F / Vf - Bc / Mbc -r1880 B.f. Peru Silver Peseta * "b" Below Wreath Of Arms* Ef * Km#200.1 * NrChile 1860 1 Peso Small Gold Coin Scarce 156,000 Mintage Has Hole.