Collectible South American Coins

Showing 110     Search within results:
1871, Colombia (estados Unidos). Beautiful Gold 2 Pesos Coin. Medellin Mint!1838, Colombia, Republic Of Nueva Granada. Large Gold 16 Pesos Coin. 26.85gm!1821, Colombia (republic). Large Silver 8 Reales Coin. Better Date!Spanish Colonial Colombia 1811 P Jf Gold 8 Escudos *au-58* Super Nice!!! LusterMoruzzi - Chile Republica Un Peso 1819 Santiago Plata Mbb / Vf+ / Mbc+ (r)1847, Colombia, Republic Of Nueva Granada. Large Silver 10 Reales Coin. R!1577-88 Philip Ii Peru, Lima Star Silver 2 Reales XfGenuine Silver Spanish 8-reales Treasure Cob Coin From Shipwreck Consolation Silver Cob Holed Unknown Origin Bolivia? 1600-1700's Low Start Price $0.01l@@kMoruzzi - Ecuador Republica 4 Reales 1862 Quito Plata Bb / Vf / Mbc (r)Brazil 1816 960 Reis Silver Crown XfChile 1991 10000 Pesos Ibero American Series Silver ProofNueva Granada, 8 Reales 1840 Bogota.silver Coin(an) Peru 8 Reales 1811 Silver1806 Charles Iv Potosi Mint Assayer Pj Gold 8 Escudos VfMoruzzi - Argentina Republica Un Peso 1882 Mbb / Vf+ / Mbc+1843 Colombia, Popayan Mint Gold 16 Pesos Ngc Ms61, Mint State!Venezuela 1/4 Centavo 1843 Ngc Au58 Bn Very Rare In This Grade(an) Chile Peso 1854 SilverChile Republic 1919 Centavo Ngc Ms-67 Bn (highest Graded!)Moruzzi - Brasil / Brazil Joao 960 Reis 1816 Bahia Plata Spl / Ef / Ebc (r)Moruzzi - Uruguay Republica Oriental Del Uruguay Un Peso 1893 Plata Fdc / UncArgentina 1991 1000 Pesos Ibero American Series Silver ProofMoruzzi - Colombia Republica 50 Centavos 1874 Bogotà Plata Qspl / Ef- / Ebc-1925 Columbia Ms65 Ngc Gold Medellin 5 Cinco Pesos1838 South Peru 8 Reales Km# 170.4 27gr .903 Silver Volcano(an) Peru-guatemala 1/2 Real 1894 Counterstamp Above Sol 1873 SilverSilver Cob Unknown Origin Bolivia? 1600-1700's Low Start $.01 Read DescriptionMoruzzi - Perù Fernando Vi 1746-1759 8 Reales 1758 Lima Plata Qbb / Vf- / Mbc-1894 Silver Guatemala Peso Counterstamped 1888 T.f. Peru Sol Coin - About Unc.Bolivia 1574-1622 8 Reales From Sao' Jose Shipwreck Ngc Shipwreck Effect Grade 3Chile Republic 1866-so 1/2 Medio Decimo Pcgs Secure Plus Ms-64 - Highest Graded!Moruzzi - Argentina La Rioja 50 Centavos 1849 Rb Plata Bb / Vf / MbcPeru 8 Reales, 18051830, Colombia (republic). Beautiful Silver 1 Real Coin. Vf+Peru 1794 I J Carol Llll 8 Reales Silver Coin Vf+ High Grade!!!Peru 1991 Un Nuevo Sol Ibero American Series Silver ProofPeru 1915fg 1 Sol Silver Crown Xf(an) Colombia Peso 1956 Unc SilverHoled 1814 Limae Peru 4 Reales With Fantasy Counterstamp, Silver Coin1776 Colombia 1 Real Nr Jj Silver CoinMoruzzi - Colombia Pre - Republica Reales 8 Monetazione Provinciale 1821 BogotàColombia 1991 10000 Pesos Ibero American Series Silver ProofMoruzzi - Argentina Republica 10 Centavos - 20 Centavos - 50 Centavos Plata1884-rd Peru Sol Silver Coin Nice Au Km# 19620 (768)Chile 1927 5 Pesos Silver Crown XfMoruzzi - Bolivia Republica 1/2 Sol 1829 Plata Qfdc / Unc- / Fdc-Peru 1895 1 Sol Silver Crown Engraved & Enameled Coin Broach Medal No ChipsMoruzzi - Bolivia Republica Boliviana 8 Soles 1860 Potosì Mbb / Vf+ / Mbc+Chile 1927 5 Pesos Silver Coin Km# 173Moruzzi - Brasil / Brazil Pedro Ii 2000 Reis 1863 Plata Mbb / Vf+ / Mbc+1919 Venezuela 5 Bolivares 90% Silver Coin, 0.7234oz C2362Brazil 1818-r King Joannes Vi 40 Reis Rio Mint Nice Coin Brown Xf+auBrazil 1809 Issue 80 Reis C/s On 1781-40 Reis Large Copper Sharp Brown Xf.axf.Moruzzi - Perù Republica Sol 1895 Lima Plata Fdc / AuBrazil New 1 Real Complete Set Coins Unc 2015 - Rio 2016 Olympic Games On BlisteBrazil New Usured Comemorative Silver Coin 2015 Olympic Games Rowing/flora1824 Pts Bolivia .7797 Ounce Silver Eight Real Coin1835, 1836, 1838, 1839 Ecuador 2 Reales (lot Of 4 Coins)Moruzzi - Ecuador Republica Decimo 1893 Lima Plata Qfdc / Au- / Fdc-1974 Barbados Ten Dollars .925 Sterling Silver Proof Coin1880 B.f. Peru Silver Peseta * "b" Below Wreath Of Arms* Ef * Km#200.1 * NrMoruzzi - Perù Republica 2 Reales 1846 Lima Plata Mb / Bb - F / Vf - Bc / Mbc -rArgentina 1978 3000 Pesos Soccer Silver Crown Unc1808-pts Pj Ngc Ms62 Bolivia 8 Reales "carolus Iiii"Venezuela 1991 1100 Bolivares Ibero American Series Silver ProofBolivia 1991 10 Bolivares Ibero American Series Silver ProofEcuador 1943mo 5 Sucres Silver Crown Choice Unc1848 Ecuador 2 Reales AuMoruzzi - Brasil / Brazil Pedro Ii 1000 Reis 1863 Plata Mspl / Ef+ / Ebc+