Showing 162     Search within results:
Hopi Tribe Large Deer Jar 1880s Native American Indian Pottery Storage JarSanta Clara San Ildefonso Pueblo Large Black Jar Native American Indian PotteryNampeyo Tewa "sikyatki" Eagle Jar Native American Indian Studio Pottery Jar Indian Pottery Water Bottle Arkansas Arrowheads Artifact Mississippi AuthenticZia Pueblo - Bird Jar Very Large Noted Water Marks Native American Pottery OllaSanta Clara Pueblo Red Orange Clay Pottery Painted & Signed Serafina Tafoya Antique Zuni Kiva PotAnasazi Tularosa B/w Large Jar, 1175-1350 Ad, Anasazi PotterySosi B/w Medium Geometric Bowl, 7" X 3", 1070-1180 Ad, Anasazi PotteryVase Vintage American Indian Acoma PotteryBlack Mesa B/w Bowl (8.5" X 5.5"), 1000 - 1100 Ad, Anasazi PotteryExceptional Native American Mojave Indian Elmer Gates Frog Pot With Smoking Tube5 Pcs. Zia Pueblo P. Gachupin Tile Coasters W/bird Native American PotterySuper Rare Authentic Caddo Pottery Seed Jar Indian Arrowheads ArtifactsEarly Southwest Effigy BowlFine Early Pima Bowl Basket - MaurerAnasazi / Gila Poly-chrome Dough Bowl Ca 1275 Ad Anasazi / Showlow Black On Red Olla Ca. 1325 Ad.Prehistoric American Indian Wingate BowlMarksville/ Hopewell Pottery Platform Pipe Morehouse Parish, La Who's Who 9 177 Fine California Granite Bowl W/pestle - MaurerPunctate Finish Pottery VesselRare Authentic Circa 1500 Ad Imperial Inca Figural Pottery VesselEarly Prehistoric Indian Pottery Clay Pots Found In North West Iowa In The 1970sRare Anasazi Corrugated Jar, Prehistoric Pueblo 8" By 6" By 26" Santa Clara Pueblo Polychrome Red Ware Seed Pot By Minnie VigilCherokee Indian Pottery Signed Rebecca Youngbird Finial ListingLarge Polychrome Vase Signed 9" By 7" Native American PotterySan Ildefonso Pueblo Traditional Black On Black Pottery Signed By Martinez1890 - 1910 Era Apache Native American Indian Hand Woven Willow Bowl BasketRare Catawba Indian Native American Pottery Two Handled Vase - DatedAcoma Pottery Ed Lewis Iii Pre-historic Hohokam Olla Pot Large 10" By 10" By 32"Mississippian Pottery Elbow Pipe Preble Co, Ohio Nicely Made 3 X 2.5 Rare Catawba Indian Pueblo Head Chief Pottery Bookend Antiquetesuque Pueblo Indian Rain God Pottery. A Beautifully Detailed Piece.Anasazi / Hohokam Ladle And A Salado Min. Bowl Ca. 1200 Ad. No RestorationWide Mouth Pottery Water BottleOhio Pipestone Fort Ancient Bowl Pipe W/paperRare Paiute Indian Blue Red Beads Wired Fully Beaded Folkart Basket Bowl Anasazi / Hohokam Salt Red Bowl Ca. 1000 Ad. No RestorationVintage Stella Chavarria Carved Black Avanyu Jar Pot Santa Clara Pueblo 4-1/2"Arkansas Mississippian Pie Crust Bowl W/paperV Tafoya Jemez Pueblo Butterfly Sgraffitto Seed Pot Ball American Indian PotteryEarly Hopi Pot Vintage Hopi Native American Pot By S. HumaDolorita Gutierrez Native American Santa Clara Pottery BowlVintage Hopi Bowl, Sikyatki Stylized Bird Design. No Reserve.Wide Mouth Pottery BottleMaricopa / Mojave Indian Human Male Doll Effigy Pottery Statue Rare & UnusualVintage Isleta Pueblo Native American PotSelina Sanchez - Acoma Pueblo - Fine Line Clay Pottery Doug & Charlotte Vigil San Ildefonso Pueblo Native American Pottery Jar 4" X 5"Early Southwest Bowl - MaurerSigned Native American Tewa Village (az) Hopi Shallow Pottery BowlNative American Pueblo Acoma Pot Hand Made Earthen Clay Southwest Marie R Sandoval San Felipe Pueblo Native American Pottery Step Side BowlAntique Vintage Acoma New Mexico Pitcher Native American Olla Pottery ArtDeath Head Effigy Pot ReproductionMississippian Culture Pottery BowlPrehistoric Native American Mimbres Pottery ShardsNative American Indian Navajo Pottery Vase Alice ClingDecorated Rim Pottery VesselGreat Old Santa Clara Pottery Bowl--nr!California Square Mortar/bowl - MaurerVintage Hopi Native American PotVintage San Felipe Pueblo 5 Kids Storyteller Laying Down On Stomach Pottery FigAlaska Oil Bowl By Amos Wallace Griffin AlaskaShell Tempered Pottery VesselDecorated Strap Handle Pottery Vessel